Stránka na pomoc UA: https://ukrajina.saleziani.sk/

UA DETI Z DETSKÉHO DOMOVA

45 ukrajinských chlapcov pochádzajúcich z detského domova

Od začiatku vojnového konfliktu sme prichýlili 45 ukrajinských chlapcov pochádzajúcich z detského domova z Pokrova z Ľvova (UA) a ubytovali ich v našich saleziánskych strediskách. Mladších chlapcov (6-11 rokov) sme ubytovali priamo v rodinách a starších (11-17) v saleziánskych centrách (saleziánske stredisko Bratislava-Miletičova, Hody, Žilina, Poprad, Rožňava). Otec Mykhailo, SDB sa poďakoval za prijatie chlapcov v nasledujúcom videu: Link na video: https://youtu.be/FoXw6tmp-u4

29 chlapcov sa na konci júla vrátilo na UA – do Ľvova Pokrova (4 sa vrátili už v júni) a 12 ostalo na Slovensku, kde budú pokračovať naďalej v štúdiu (BA, ZA, Hody).

Počas ich 6 mesačného pobytu sa zúčastnili viacerých aktivít a výletov, napr:

 • výlet na Spišský hrad, jaskyňa (Demänovská jaskyňa slobody), do kúpeľov (Bešeňová), náučný výlet do TV Noe Ostrava, jazda na motokárach vo Veľkom Šariši a veľa iných;
 • zahraničný pobyt pri mori v Taliansku, na Malte a vo Švajčiarsku (vďaka finančným donorom);
 • denné športové aktivity a podujatia (Domino – futbal);

Link-poďakovanie chlapcov: https://youtu.be/d-4yTt1WmOQ

HUMANITÁRNA POMOC

Od začiatku konfliktu sa nám podarilo poslať na Ukrajinu 12 kamiónov (180 ton) s potravinami a iným materiálom (lekárskymi a hygienickými potrebami).

 • Prenajali sme si sklad v Prešove (cca 700 m2), ktorý slúži na uskladnenie materiálu z celého Slovenska a iných častí EU určenému na Ukrajinu.
 • Taktiež sme si prenajali jeden sklad na UA strane (Užhorod) odkiaľ je táto pomoc vyvážaná do celej UA (hlavne do menej dostupných miest).
 • Na tento rozvoz sme zakúpili 2 veľké autá-dodávky, na ktorých bolo možné uskutočňovať rýchly a hlavne dostupný rozvoz humanitárnej pomoci do miest, kde sa iná pomoc nedostávala (Charkiv, Mariopol, Odessa, Vinnytsia, Dnipro, Lysychansk, Severodonetsk a iné) a na spiatočnej ceste pomáhame ľuďom s prevozom do istejších častí krajiny. Takto naplno využité dodávky sme už niekoľkokrát opravovali, keďže boli v neustálej prevádzke. Jedno z týchto vozidiel už bolo zasiahnuté streľbou a opravené na jeho opätovné využitie.
 • Saleziánske strediská sa podielali aj na 2 zbierkach humanitárneho materiálu.
 • Už viackrát sa nám podarilo logisticky prepojiť spoluprácu aj zo zahraničia (Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko a Nemecko) nielen saleziánov, ktorí využívajú náš sklad v Prešove na preklad humanitárnej pomoci smerujúcej do UA. Okrem finančného kanála sme tak umožnili konkrétne sa podieľať na tejto forme pomoci viacerým účastníkom.

VOĽNOČASOVÉ AKTIVITY – GABČÍKOVO

Voľnočasové aktivity pre UA deti (cca 350 detí v Gabčíkove)

V súčasnosti poskytujeme pre deti a mládež komplexné voľnočasové aktivity (športové, pohybové, kreatívne, vzdelávacie) pre zmysluplné trávenie voľného času v ubytovacom zariadení v Gabčíkove (3krát do týždňa). Vďaka týmto aktivitám počas letných prázdnin a školského roka, (predovšetkým vzdelávacích programoch na letných táboroch, ponuky workshopov, vzdelávaniu prostredníctvom hier) im pomôžeme nielen s jazykovou bariérou, ale aj vytvorením väzieb, kamarátstiev a prípravou na zapojenie sa do školského procesu.

Krátke video dobrovoľníkovhttps://www.youtube.com/watch?v=OwZs-kzrE5k

Aktuálne sa tieto poobedné aktivity zmenili na celodenné tábory (4 turnusy) pre 200 detí. Vedené sú slovenskými aj zahraničnými vyškolenými dobrovoľníkmi v spolupráci s OZ Savio a Vides/Laura.

ŠKOLENIA DOBROVOĽNÍKOV

Pracujeme aj s dobrovoľníkmi, bez pomoci ktorých by sme nevedeli robiť žiadne aktivity pre deti z Ukrajiny. Všetkým našim dobrovoľníkom poskytujeme program sprevádzaného dobrovoľníctva, vďaka ktorému majú zabezpečené nielen školenie, ale aj podporu počas výkonu ich služby, mentora v prípade záujmu, resp. psychologické poradenstvo, ubytovanie a iné.

Prvé školenie bolo v pondelok, 30.5. v Saleziánskom stredisku na Miletičovej (BA) a bolo organizované v spolupráci s organizáciou IPčko.

 • Na školení znejú témy ako: etický kódex dobrovoľníka, špecifikácia práce s deťmi, ktoré prežívajú post-traumu, krízová intervencia, spôsob komunikácie citlivých tém, psychologická podpora, záväzok dobrovoľníkov, tímová kultúra, modelové situácia, ako zaujať dav, techniky a pod. Mladí si môžu konfrontovať otázky s profesionálmi v oblasti psychológie, animátorstva a samozrejme aj duchovnú oblasť so saleziánom Stanislavom Hurbaničom.
 • Tieto know how školenia ponúkneme aj pre iné organizácie, ktoré pracujú s UA utečencami.
 • Už od apríla sa na dobrovoľnícke výpravy zapája aj jedno UA dievča – Kira z Kyjeva, aby pomáhalo deťom, ktoré utiekli pred vojnou. Krátke video (v anj jazyku) o jej skúsenostiach a zážitkoch zo Slovenska. Link: https://youtu.be/pa2zMXp2AJk

UBYTOVANIE UA

Pomáhame s ubytovaním rodín (prevažne matky s deťmi) a to najmä:

 • v stredisku Michalovce (cca 150 ubytovaných rodín), kde sme ihneď dali k dispozícií miestnosti s posteľami, jedáleň, hygienické miestnosti (boli zakúpené mobilné sprchy). Pre takmer všetkých sa podarilo vybaviť dlhodobé ubytovanie v iných mestách a pre niektorých aj zamestnanie a školy. A to vďaka dobrovoľníkom, ktorí sa striedajú a pomáhajú so všetkým potrebným. Viac sa dočítate: https://www.sdbmi.sk/2022/02/ako-pomozeme-ukrajine-a-utecencom/ • Okrem saleziánskych stredísk sa nám podarilo nájsť ubytovanie pre ďalších cca 200 ľudí (na krátko a dlhodobé ubytovanie) v rodinách farníkov na základe komunikačného webového systému. Formulár na poskytnutie ubytovania tu  • Prijímanie UA utečencov v spolupráci so saleziánmi (Trnava)
  Saleziánsky spolupracovník z Trnavy od 2. marca ubytováva utečencov z Ukrajiny (už vyše 550 ľudí). Dobrovoľníci ponúkajú kurzy slovenského jazyka (130 ukrajincov v kurze). Aktuálne prebiehajú tábory pre 50 UA detí a dlhodobé ubytovanie tu našlo strechu nad hlavou vyše 40 ľudí – hlavne ľudia s postihnutím a z komplikovanejšieho prostredia. Odkaz (z apríla) na rozhovor P. Cáka z Trnavy: https://svetkrestanstva.postoj.sk/102862/vdacnost-utecencov-stedrost-miestnych-aj-klebety-po-meste

KURZY SJ PRE UA

Bratislava – Trnávka (poskytuje od začiatku vojnovej situácie kurzov SJ pre dospelé UA ženy, deti a mládež spolu asi 80 ľudí vo veku prevažne od 20-70 rokov). Aktuálne má lektoriek. Od septembra plánuje začať s novými kurzami.Trnava – pre cca 130 ľudí – prebiehalo a ešte stále beží denné vyučovanie slovenského jazyka v ubytovni, pre UA utečencov.

AKTIVITY SALEZIÁNSKYCH STREDÍSK PRE UA

Herničky (maminy s UA deťmi) v BA na Miletičovej v priestoroch nového oratória – Vďaka systematickej a dlhodobej pomoci chceme pre mamy s deťmi vytvoriť bezpečné podmienky na rozvoj a začlenenie sa do spoločnosti. V našich strediskách im ponúkame nielen komunitné aktivity (hodiny SJ, doučovanie, mentoring, hry, voľnočasové aktivity, výlety a pod.) ale aj psychologické poradenstvo a podporu.

Detské centrum pre UA deti (3-6 rokov) – Poprad – v priestoroch oratória sa otvorilo v spolupráci s Charitou detské centrum pre UA 20 detičiek. Link: https://caritas.sk/denne-detske-centrum-v-poprade/

Webová kampaň pre najmenších – pomoc UA dobrými skutkami – Mladí a deti sa mali možnosť zapojiť do celoslovenskej kampane a taktiež pomôcť UA ako mohli – HVIEZDY DO TMY Tu na webe

ZOZNAM DONOROV:

Inštitút dcér Márie Pomocnice
Združenie saleziánov spolupracovníkov na Slovensku
Združenie exallievov a priateľov dona Bosca na Slovensku
SAVIO o. z.
Domka – Združenie saleziánskej mládeže
Fondazione „Opera Don Bosco“ ONLUS
Fondazione „Opera Don Bosco nel mondo“
Missioni Don Bosco Valdocco Onlus

Sisters of Social Service
Don Bosco Mission Austria
Jugend Eine Welt
MPSVaR
SLOVNAFT, a.s.
STANĚK VETRÁK & PARTNERI, s.r.o.
PILLAR TRANS, s.r.o.
ELTEN Slovakia s.r.o.

Laura/Vides

Nadácia Volkswagen

Nadácia SLSP

eRko

FINANČNÁ POMOC

Neustále pracujeme na tom, aby sme čo najlepšie použili vaše finančné dary, ktoré sme k dnešnému dňu dostali vo výške 621 796 EUR (z ktorých sme použili do konca júla 446 206 EUR)

Toto všetko sa podarilo vďaka mnohých členom saleziánskej rodiny a vám všetkým, ktorí ste otvorili svoje srdce veľkodušnej pomoci.

Cez túto stránku nám môžete poskytnúť dar, ktorý s vďakou využijeme na pomoc ľuďom z Ukrajiny, o ktorých sa staráme a na podporu potrieb Saleziánskej rodiny priamo na Ukrajine (https://ukrajina.saleziani.sk/).

Darovať môžete aj cez PayPal: PayPal.Me/salezianiukrajine

alebo prevodom na náš účet:
IBAN: SK08 1100 0000 0026 2985 2138
Variabilný symbol: 012022

QR kód:

Vaši saleziáni

Predchádzajúce infomaily nájdete na našej stránke.