Dobrý deň!

V prvom rade vám chceme vysloviť veľké ĎAKUJEME za prejavený záujem o pomoc ľuďom z Ukrajiny. Čítame pozorne všetky maily, ktoré prichádzajú. Najdôležitejšie správy dňa a potreby komunikujeme práve týmto infomailom (pomocukrajine@saleziani.sk).

Ubytovanie: Formulár na poskytnutie ubytovania nájdete tu (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdjEnExnfihwp2L3hDO8BDpRwdmuhqKWezLMe_NjAIIrgN7wA/viewform?usp=sf_link)

Výlet chlapcov – poďakovanie

Spoločnosť MPS v spolupráci so saleziánmi zorganizovala výlet pre dvadsaťšesť ukrajinských chlapcov z detského domova. Tentokrát to bola staršia skupina chlapcov vo veku jedenásť až sedemnásť rokov, no veľká radosť v očiach nechýbala ani im. Chlapci boli veľmi milí, priateľskí a komunikatívni. Veľkú radosť im prinieslo vzájomné stretnutie so svojimi kamarátmi z detského domova po troch mesiacoch odlúčenia, keďže chlapci sú rozmiestnení po celom Slovensku, konkrétne v mestách: Bratislava, Galanta, Žilina, Kremnica a Poprad.

“Teší nás, že sme im mohli sprostredkovať osobný konakt a tak im umožniť zažiť spolu deň plný zábavy. Niektorí chlapci sa nám priznali, že v jaskyni ešte nikdy neboli a preto nevedeli, čo majú očakávať, no nakoniec boli jaskyňou a jej útvarmi nadšení.” Viac sa dočítate na: https://mps.sk/clanok/20-05-2022-mypomozemespolu-znovu-sa-nam-podarilo-vycarit-usmev

Humanitárna pomoc

Správy z Ukrajiny, ktoré nám osobne priniesli don Peter Jacko, SDB a Martina Bábiková (na 1.foto s otcom Grishom Shvedom, SDB v Ľvove), naša spolupracovníčka zastrešujúca humanitárnu pomoc, nás opäť presvedčili, že naša (vaša) pomoc je adresná a veľmi potrebná. Počas návštevy v Ľvove sa dozvedeli o mnohých príbehoch ľudí utekajúcimi pred vojnou a mali možnosť sa na vlastné oči uistiť o rozvoze humanitárnej pomoci. Saleziáni v UA vybudovali dočastné útočiská (miniizbičky pre 350 rodiniek s jedálňou a priestorom na hranie pre deti).

STAŇ SA DOBROVOĽNÍKOM PRE UKRAJINSKÉ DETI A MLÁDEŽ AJ TY

Pozývame ťa! Pridaj sa k pomoci našich animátorov a staň sa dobrovoľníkom pre ukrajinské deti a mládež. Stačí, ak sa zaregistruješ cez tento formulár a vyberieš si, ktorý deň je pre teba vhodné dochádzať.

ZÁŽITKY DOBROVOĽNÍKOV

“Ako každý raz, aj dnes to bolo špecifické a jedinečné. Je naozaj citeľné, že nás tie deti už poznajú a že sa tešia keď prídeme. Všimla som si, že keď sme prišli, bolo vonku len pár detí, ale v priebehu niekoľkých minút ich prišlo oveľa viac a už sa len pýtali, že či budeme hrať ,,túto“ alebo ,,túto“ hru.”

“Nadšenie dobrovoľníkov, to ako sa každý zapájal, ako sa deti postupne pridávali, deti boli úžasné, vedeli, že im nerozumieme, ani oni nerozumeli nám a napriek tomu sa s nami chceli rozprávať, chceli byť pri nás, snažili sa pomáhať aj nám dobrovoľníkom, prekladali sebe navzájom čo kto vyrozumel, ja osobne som sa fakt zo začiatku trochu obávala ako to celé dopadne, čo tam budem robiť keď im neviem povedať ani slovo v jazyku ktorému by rozumeli(napokon som sa ich vedela spýtať aspoň na meno a keď som sa pýtala jedného dieťaťa, 4 ďalšie započuli niečo čomu rozumeli a zrazu mi každý hovoril ako sa volá), Odchádzala som s takou radosťou a pokojom v srdci. Ja som z dnešku naozaj nadšená a ďakujem ďakujem že som mala takúto úžasnú možnosť.”

“Môj prvýkrát a dosť dobrý spôsob ako byť opäť nohami na zemi, a dostať facku a uvedomiť si co je vlastne dôležité a ake hluposti niekedy riešime.” “Deti sú čoraz kamarátskejšie. Dnes za mnou prišli a chceli aby som im pomohol vyriešiť ich problém. Nerozumel som im a nevedel im tým pádom pomôcť ale bol som rád že do mňa vkladali nádej a dôveru že im pomôžem.”

DOBROVOĽNÍK – ВОЛОНТЕР

Poobedie dobrovoľníka vyzerá nasledovne: Počas cesty na určené miesto sa diskutuje o programme (vopred naplánovanom), na mieste sa program začína modlitbou, rozbalia sa veci na hry (pomôcky, pustí sa hudba z reporoduktorov a iné), úvodné hry zamerané na zoznamovačky, snažíme sa oddeliť aktivity pre teenegerov a deti (6 ročné a menej), zameranie na tanečno-hudobné hry a aktivitky, preťahovanie lanom, spoločný závarečný tanček, zbalenie pomôcok.

Dobrovoľníci sa po návrate do priestorov oratoria popri občerstvení rozprávajú o svojich skúsenostiach z dňa, o možnostiach vylepšenia a celkového zhodnotenia zážitkov a pocitov. Samozrejme nezabúdajú popri tom naplánovať program na nasledujúci výjazd s UA deťmi.

Veľmi sa tomu tešíme a sme radi, že máme medzi sebou takýchto mladých ľudí!

UA utečenci – čo sa robí v saleziánskych strediskách na Slovensku

V saleziánskom stredisku na Trnávke v Bratislave sa podarilo otvoriť ďalší deň jazykového kurzu pre UA (od pondelka budú prebiehať 4x do týždňa-poobede) a tak dať možnosť viacerým ukrajinským občanom naučiť sa základy slovenského jazyka vďaka ochotným dobrovoľníkom.

Pokiaľ máte záujem, napíšte na: trnavka.rcmm@gmail.com
#trnavkapomaha #kurzslovenciny#kurzslovenskehojazyka #kur zpreukrajincov

Modlitba – Nádej pre Ukrajinu

Toto je forma pomoci, ktorej účinnosť nevieme odmerať, ale je veľmi veľmi dôležitá!!!

Mladí a deti sa ešte stále môžu zapojiť do celoslovenskej kampane a zostaviť tak plnú hviezdnu oblohu dobrých skutkov – HVIEZDY DO TMY Tu na webe

Finančná pomoc

Cez túto stránku nám môžete poskytnúť dar, ktorý s vďakou využijeme na pomoc ľuďom z Ukrajiny, o ktorých sa staráme a na podporu potrieb Saleziánskej rodiny priamo na Ukrajine (https://ukrajina.saleziani.sk/).

Darovať môžete aj cez PayPal: PayPal.Me/salezianiukrajine

alebo prevodom na náš účet:
IBAN: SK08 1100 0000 0026 2985 2138
Variabilný symbol: 012022

QR kód:

Vaši
Andrej Kňaze SDB, Maroš Peciar SDB a Aneta Horváthová

Predchádzajúce infomaily nájdete na našej stránke.