Dobrý deň!

V prvom rade vám chceme vysloviť veľké ĎAKUJEME za prejavený záujem o pomoc ľuďom z Ukrajiny. Čítame pozorne všetky maily, ktoré prichádzajú. Najdôležitejšie správy dňa a potreby komunikujeme práve týmto infomailom (pomocukrajine@saleziani.sk).

Ubytovanie: Formulár na poskytnutie ubytovania nájdete tu (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdjEnExnfihwp2L3hDO8BDpRwdmuhqKWezLMe_NjAIIrgN7wA/viewform?usp=sf_link)

Zamestnávanie Ukrajincov a Ukrajiniek

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine spustila vynovenú stránku www.helpukraine.sk, kde Ukrajinci a Ukrajinky okrem iného nájdu aj všetky potrebné informácie o zamestnaní sa na Slovensku. Stránka v ukrajinskom a anglickom jazyku ponúka prehľad najväčších portálov ponúkajúcich prácu pre Ukrajincov

Začiatkom júna sa v Bratislave uskutoční veľtrh práce pre cudzincov COLLDEEDs jobfair for non-Slovak speaking professionals. Jeden z dní – 3. jún – bude venovaný špeciálne Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí si na Slovensku hľadajú prácu. Pracovný veľtrh bude streamovaný, aby oslovil aj tých, ktorí sa dočasne ubytovali v rôznych kútoch Slovenska. Novú prácu budú môcť Ukrajinci získať aj na Profesia days.

Finančná podpora pre UA

Na saleziánskej stránke https://ukrajina.saleziani.sk/ sa podarilo vyzbierať do dnešného dňa spolu: 359 168 eur, z čoho sme doteraz použili: 338 911 eur (humanitárna pomoc, ubytovanie, cestovné, iné). Ďakujeme Vám všetkým, ktorí prispievate akýmkoľvek spôsobom za účelom pomôcť ľuďom z UA v ich ťažkej situácií.

Saleziánsky bunker na UA

V Ľvove, aj keď je toto mesto považované za bezpečné, nálety a bombardovanie je realitou aj tu. Saleziáni majú vybudované pod športovou halou svoj vlastný bunker, ktorý im pomáha chrániť ubytované deti a rodiny. Posielame video natočené počas bombardovania v Ľvove tento týždeň: https://youtu.be/Gpj0xRBSgHw

STAŇ SA DOBROVOĽNÍKOM PRE UA DETI A MLÁDEŽ! 

Pozývame ťa! Pridaj sa k pomoci našich animátorov a staň sa dobrovoľníkom pre ukrajinské deti a mládež. Stačí, ak sa zaregistruješ cez tento formulár a vyberieš si, ktorý deň je pre teba vhodné dochádzať.

Domka – Združenie saleziánskej mládeže v spolupráci s rehoľou Saleziánov robí voľnočasové aktivity pre Ukrajinské deti a mládež, ktoré sú ubytované v rôznych zariadeniach. Za posledný mesiac chodili tvoriť aktivity 2x do týždňa do jedného z nich. Svoj voľný čas venovali saleziánski animátori z bratislavských stredísk no aj ich kamaráti zo školy ako dobrovoľníci.

(https://fb.watch/d2p8u0VkJ-/

ZÁŽITKY DOBROVOĽNÍKOV

“Pre mňa bol tento ,,projekt“ veľkým pozvaním a cítila som, že ma doň volá Boh. Bol to pre mňa veľmi príjemne strávený čas. Cítila som veľkú radosť, keď som videla úsmevy detí a nielen ich, ale aj úsmevy niektorých mamičiek. Cítila som, že to, čo tam robíme má zmysel. Zažila som aj niekoľko veľmi úsmevných momentov. Osobne ma prekvapilo, ako veľmi ich bavilo preťahovanie lanom.”

“Nevedela som úplne do čoho idem a priznám sa, že som pred tým mala rešpekt, bála som sa jazykovej bariéry, že nebudem vedieť čo poriadne robiť, nevedela som čo od toho celého očakávať. Ale túžba pomôcť a venovať deťom kúsok zo svojho voľného času vyhrala nad všetkými obavami.

Odkaz ďalšej skupine? Aj keď váhaš/máš obavy, choď do toho!! Dá ti to oveľa viac ako by si možno čakal a dostane sa ti omnoho viac ako ty sám odovzdáš. Ty venuješ deťom dve hodiny svojho času, oni ti za to venujú široký úsmev, ktorý v tebe vyvolá neopísateľné pocity.”

Humanitárna pomoc

Dnes odišiel ďalší kamión plný humanmitárnej pomoci (30 paliet + 1 paleta od portugalských dobrodincov s lekárskymi potrebami a 2 paletami talianskej pomoci). Tešíme sa, že môžeme pomáhať konkrétne ľuďom v núdzi.

Modlitba – Nádej pre Ukrajinu

Toto je forma pomoci, ktorej účinnosť nevieme odmerať, ale je veľmi veľmi dôležitá!!!

Pápež František pozýva všetkých, aby sa počas mája modlili ruženec.

Deviatnik k Panne Márií Pomocnici kresťanov na webe: https://it-it.facebook.com/saleziani.sk/. Nepoľavujme v príprave. Pripravme sa na veľkú saleziánsku slávnosť!

Mladí a deti sa môžu zapojiť do celoslovenskej kampane a zostaviť tak plnú hviezdnu oblohu dobrých skutkov – HVIEZDY DO TMY Tu na webe

Finančná pomoc

Cez túto stránku nám môžete poskytnúť dar, ktorý s vďakou využijeme na pomoc ľuďom z Ukrajiny, o ktorých sa staráme a na podporu potrieb Saleziánskej rodiny priamo na Ukrajine (https://ukrajina.saleziani.sk/).

Darovať môžete aj cez PayPal: PayPal.Me/salezianiukrajine

alebo prevodom na náš účet:
IBAN: SK08 1100 0000 0026 2985 2138
Variabilný symbol: 012022

QR kód:

Vaši
Andrej Kňaze SDB, Maroš Peciar SDB a Aneta Horváthová

Predchádzajúce infomaily nájdete na našej stránke.