Dobrý deň!

V prvom rade vám chceme vysloviť veľké ĎAKUJEME za prejavený záujem o pomoc ľuďom z Ukrajiny. Čítame pozorne všetky maily, ktoré prichádzajú. Najdôležitejšie správy a potreby komunikujeme práve týmto infomailom (pomocukrajine@saleziani.sk).

Ubytovanie: Formulár na poskytnutie ubytovania nájdete tu (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdjEnExnfihwp2L3hDO8BDpRwdmuhqKWezLMe_NjAIIrgN7wA/viewform?usp=sf_link)

Z Charkova na Slovensko: príbehy UA utečencov počas návštev s dobrovoľníkmi

Do Gabčíkova (ubytovne) prišlo ďalších cca 300 ľudí z UA (celé rodiny). Každá rodina si so sebou priniesla svoj životný príbeh a smutné spomienky. Naši dobrovoľníci sa tak stretávajú a počúvajú ich osudy a snažia sa im uľahčiť ich pobyt tu aspoň tým, že poobedia trávia s deťmi, ktorým sa naplno venujú.

„Mladá rodinka s asi 5 ročnou dcérkou vyrozprávala ako sa zobudili na bombu, ktorá zasiahla vedľajší vchod a strielalo sa asi 100 m od nich. Nedalo sa ani vyjsť na nákup, ale vodu potrebovali. Všetci sa tlačili v pivniciach a spávali iba tam. Niektoré deti už ani nechcú výjsť z pivníc. Rodičia sa obávajú z trvalých psychických následkov detí…

Jedna pani prišla so synom a dcérou z východnej Ukrajiny. Dospelý syn sa hlásil do armády, ale nevzali ho, lebo má amputovanú nohu po prvej vojne okolo r.2014. Tak radšej ušli z Ukrajiny. Chceli by sa vrátiť, ale kam sa vrátia?  

Mirko je malý ukrajinský chlapec, ktorý nás vždy víta medzi prvými deťmi pri našom príchode. Vie, kedy prichádzame. Utorky, štvrtky a soboty. Mame o tom hovorí v ten deň už od rána, tak veľmi sa na nás teší.   

Keď sa dobrovoľníci balia a odchádzajú, viaceré mamy im povedali, aby sme v ich mene poďakovali za to, že prichádzajú k ich deťom. A to bolo viackrát.

Medzi deťmi a mladými bol aj 14 ročný ukrajinský chlapec, ktorý už dosť dobre hovorí slovensky. Pochádza totiž zo zakarpatskej Ukrajiny, ktorá je jazykovo blízka našej slovenčine. A po úteku s mamou bol niekoľko týždňov v Rožňave a tam chodil do slovenskej školy a preto už aj hovorí slovensky. Jeho mama sa chce čím skôr vrátiť, lebo majú záhradu a treba vypestovať niečo, veď jesť treba. No nevedia, kedy zo Slovenska odídu, všetko je neisté. Lebo aj tam, kde sa nebojuje, občas dopadajú ruské rakety. Z jednej strany veľmi chcú, z druhej sa boja vrátiť. A v takej neistote žijú už veľla dní.“

Takýchto príbehov je veľmi veľa. My robíme to, čo môžeme, vypočujeme ich a ponúkame voľný čas práve deťom a mladým.

STAŇ SA DOBROVOĽNÍKOM PRE UKRAJINSKÉ DETI A MLÁDEŽ AJ TY

Pozývame ťa! Pridaj sa k pomoci našich animátorov a staň sa dobrovoľníkom pre ukrajinské deti a mládež. Stačí, ak sa zaregistruješ cez tento formulár a vyberieš si, ktorý deň je pre teba vhodné dochádzať.

Podarilo sa

Chceme sa srdečne poďakovať spoločnosti SPP-distribúcia za spoločenské hry, ktoré darovala pre UA deti!

Bohdanov koncert (ZUŠ v Poprade 20.6.)

Bohdan (UA chlapec z detského domova), momentálne bývajúci v popradskom oratóriu sa zúčastnil koncertu spolu s umeleckou školou (ZUŠ), ktorú teraz navštevuje na Slovensku. Je talentovaný a celý koncert bol veľmi emotívny.

Cena najlepšieho hráča išla Vasiľovi

Najlepším útočníkom z kategórie U16 Domino (futbalový tím v Bratislave) sa stal hráč Vitalii Tsimerman (z Ľvova, UA) – 14 gólov v 10 zápasoch! Gratulujeme!!!!! Vďaka týmto malým úspechom a víťazstvám sa chlapci, ktorí sem prišli cítia: dôležití, integrovaní a predovšetkým šťastní, že môžu mať okolo seba veľa nových priateľov!

Modlitba – Nádej pre Ukrajinu

Naši dvaja mladí spolubratia saleziáni prijali v sobotu, 25.6. z rúk otca biskupa Mareka Forgáča kňazskú vysviacku. Daniel, Ján blahoželáme a prajeme vám život naplnený odhodlaniu vášmu povolaniu!

Link na cestu povolania: https://saleziani.sk/spravy/16-slovensko4/3818-cesta-rozlisovania-povolania-laska-sa-nevybera-ocami-ale-srdcom

Finančná pomoc

Cez túto stránku nám môžete poskytnúť dar, ktorý s vďakou využijeme na pomoc ľuďom z Ukrajiny, o ktorých sa staráme a na podporu potrieb Saleziánskej rodiny priamo na Ukrajine (https://ukrajina.saleziani.sk/).

Darovať môžete aj cez PayPal: PayPal.Me/salezianiukrajine

alebo prevodom na náš účet:
IBAN: SK08 1100 0000 0026 2985 2138
Variabilný symbol: 012022

QR kód:

Vaši
Andrej Kňaze SDB, Maroš Peciar SDB a Aneta Horváthová

Predchádzajúce infomaily nájdete na našej stránke.